Kitaplar

TAM Yayınları bünyesinde yayınlanan tüm kitaplara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

İklim Krizi ve Yoksulluk

İklim Krizi ve Yoksulluk (e-Kitap)

Dünyanın her yerinde insanlar iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşamaktadırlar. Kasırgalar, orman yangınları ve kuraklık gibi aşırı hava olaylarının artan sıklığı ve yoğunluğu, bu ülkelerdeki yaşamları tehdit ederek insanların geçim kaynaklarını tehlikeye atmaktadır. Bütün bu etkiler, daha fazla çatışma, açlık ve yoksulluk olasılığını artırmaktadır. Özellikle yoksulluk ve baskı altında ezilen insanlar, başa çıkma konusunda en az beceriye sahipken, genellikle en ağır sonuçlara maruz kalıyorlar. Geçimlerini sağlamak, ailelerini geçindirmek ve istikrarlı evler inşa etmek için verdikleri mücadele, iklim krizinin devam ettiği ülkelerde daha da zorlaşmaktadır.

İklim değişikliği, yoksul ve gelişmemiş ülkeleri, zengin ve gelişmiş ülkelere kıyasla daha da sert vurarak, yoksul toplulukları daha da yoksulluğa ve yetersiz beslenmeye itmektedir. Aynı zamanda, iklim değişikliği son on yılda yoksullukla mücadelede kaydedilen ilerlemeyi geri almakla tehdit ediyor. 800 milyondan fazla insan açlık tehlikesiyle karşı karşıyadır. Mahsuller ve geçim kaynakları üzerindeki yıkıcı etkisiyle, iklim değişikliğinin bu sayıyı 2050 yılına kadar % 20’ye kadar artırması beklenmektedir.


Önizleme Göster


Satın Al

₺150

Bilgiler

Yayın Tarihi

9 Nisan 2023

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-2-3

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

258

Dosya Türü

PDF

TAMUSKON 2023 Bildiri Özetleri Kitapçığı

Bildiri Özetleri Kitapçığı (e-Kitap)

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi

Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nden bilim dünyasına güçlü bir merhaba nidası daha gönderiyoruz. Bir düşünce kuruluşu olarak 2022 yılının başında kurulan merkezimiz ikinci yaşını sürerken kısa zamanda büyük başarılara imza attı. TAM Akademi adlı uluslararası hakemli sosyal bilimler dergimiz bu süreçte İngilizce ve Türkçe nitelikli makalelerden oluşan 3 sayı yayınladı. TAM Akademi, alan indeksli bir dergi hüviyetine kısa sürede kavuşurken TRDizin tarafından da izlemeye alındı. Mayıs 2022 tarihli ilk sayısıyla okurlarla buluşan dergimiz Kasım 2023 sayısıyla 4. kez bilim dünyasının karşısına çıkacak.

Merkezimiz TAM Kongreleriyle de hedeflediği doğrultuda ülkemize, insanımıza, Türk dünyasına yol gösteren, yön veren, stratejik değerlendirmelerle karar mekanizmalarına katkı sunan ve ufuk açan bir misyonun temsilcisi olma hedefine kararlı adımlarla yürüyor. Önsözünü okuduğunuz bu kitap Antalya’nın Kaş ilçesinde 19-21 Mayıs 2023 tarihinde düzenlediğimiz TAM 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde sunulan bildirilerin Türkçe ve İngilizce özetlerinden oluşuyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan ettiğimiz bu Kongremizde; Amerika Birleşik Devletleri’nden, Azerbaycan’dan, Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 104 bilim insanının katılımıyla 74 bildiri sunuldu. Kongremiz Kaş Belediyesi’nin katkılarıyla Kaş Kültür Evi’nde doğanın ve tarihin kucağında yüz yüze ve online olarak 15 oturumda gerçekleştirildi. Çağrılı konuşmacı olarak kongremize katılan Prof. Dr. Ali Poyraz Gürson’un “Türkosfer” temalı konuşması, Yazar Dr. Ekin Kadir Selçuk’un kitapları üzerine yaptığı söyleşisi ve Arş. Gör. Tolgahan Tiktaş’ın bağlama resitali dünyanın pek çok yerinden ve ülkemizden çok sayıda kayıtlı izleyici tarafından takip edildi. Kongrenin son gününde katılımcılar Likya uygarlığının başkenti Patara’yı tanıma fırsatı da buldu.

TAM Yayınları’nın 4. eseri olan TAM 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi bildiri özetleri kitabımızı bilim dünyasıyla buluştururken kongremizin ve belirlediğimiz amaçların hayata geçmesinde büyük emeği olan Toplumsal Araştırmalar Merkezi adlı düşünce kuruluşumuzun mensuplarına ve Fikirbas Reklam Ajansı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, akademik birikime katkı sağlamış olmak temennisiyle iyi okumalar diliyorum.

Prof. Dr. Mustafa Yılmaz
Kongre Başkanı

Ücretsiz

Bilgiler

Yayın Tarihi

31 Ağustos 2023

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-3-0

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

182

Dosya Türü

PDFÜcretsiz İndir

TAMUSKON 2023 Tam Metin Bildiri Kitabı

Tam Metin Bildiri Kitabı (e-Kitap)

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi

Toplumsal Araştırmalar Merkezi (TAM) durmaksızın üretmeye ve ürettiklerini paylaşmaya devam ediyor. Bu kez de Ağustos 2023’te yayınladığımız TAM 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongremizin bildiri özetleri kitapçığının ardından bildiri tam metin kitabını da TAM Yayınları’nın 5. kitabı olarak bilim dünyasıyla buluşturuyoruz. Ön sözünü okuduğunuz bu kitap Antalya’nın Kaş ilçesinde 19-21 Mayıs 2023 tarihinde düzenlediğimiz ve Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan ettiğimiz TAM 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde sunulan bildirilerden hakem sürecini geçen 20 adet tam metin bildiriyi içeriyor. Hatırlanacağı üzere kongremizde; Amerika Birleşik Devletleri’nden, Azerbaycan’dan, Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 104 bilim insanının katılımıyla 74 bildiri sunulmuştu. Tam metin bildirilerini yayınlanması amacıyla gönderen bilim insanlarının 3’ü İngilizce 17’si Türkçe olmak üzere 20 eseri hakem inceleme sürecini başarıyla geçerek bu kitabın muhtevasını oluşturdu. Kitaptaki bildirilerin sunum videolarını YouTube kanalımızdan izlemek isteyenler için de bildirilerin üzerindeki karekodları okutmak yeterli olacaktır. Kongremize ilişkin bilgilere ve duyurulara ulaşmak isteyenler için web adresimiz tamuskon.org sürekli olarak güncel biçimde yayınını sürdürmektedir. Önde gelen sosyal medya mecralarının tümünden TAM’ı ve yayınlarımızı takip etmek mümkün.

TAM 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi tam metin kitabını cumhuriyetimizin 100. yılında sizlerle buluşturmanın gururunu yaşarken düşünce kuruluşumuz Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin diğer verimlerinden de bahsetmek isterim. TAM, ikinci yaşını doldururken uluslararası hakemli sosyal bilimler dergimiz TAM Akademi de 4. sayısını yayınlamayı başardı. Çok yakında TRDizin tarafından da taranmaya başlayacağını ümit ettiğimiz dergimiz artık çok sayıda alan indeksince taranıyor. Dergimizi tamde.org adresli web sitemizden ve Dergipark üzerinden takip edebilirsiniz. Bu son kitabımızla 5. eserini neşreden TAM Yayınları ise dijital ortamda yayınlanmak üzere eserlerinizi bekliyor. Düşünce kuruluşumuzla ilgili tüm bilgilere ve gelişmelere ise toplumsalarastirmalarmerkezi.org adresinden ulaşabilirsiniz. Bu eserin ve düşünce kuruluşumuzun hedeflerinin hayata geçmesinde başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere büyük katkıları olan herkese içtenlikle teşekkür ediyor, bir dahaki kongremizde buluşmak dileğiyle iyi okumalar diliyorum.

Prof. Dr. Mustafa Yılmaz
Kongre Başkanı

Ücretsiz

Bilgiler

Yayın Tarihi

4 Aralık 2023

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-4-7

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

398

Dosya Türü

PDF

 

Ücretsiz İndir

TAMUSKON 2022 Bildiri Özetleri Kitapçığı

Bildiri Özetleri Kitapçığı (e-Kitap)

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 2022 yılının başında evrensel kaideler etrafında şekillenmiş akademik hassasiyetlere sahip bilim insanları tarafından kuruldu. Türkçe’nin bilim dili olması hedefine katkı sunmak amacıyla yola çıkan Merkezimiz ilk günden itibaren, yılda iki kez yayınlanacak TAM Akademi adlı hakemli bir sosyal bilimler dergisi ve her yıl düzenlenecek TAM Kongreleriyle hedeflediği doğrultuda ülkemize, insanımıza, Türk dünyasına yol gösteren, yön veren, stratejik değerlendirmelerle karar mekanizmalarına katkı sunan ve ufuk açan bir misyonun temsilcisi olacağını deklare etti. Bu doğrultuda altı ay gibi kısa bir süre içerisinde ilk ürünlerini bilim dünyasının beğenisine sundu. TAM Akademi adlı uluslarası hakemli sosyal bilimler dergimiz Mayıs 2022 tarihli ilk sayısıyla okurlarla buluştu. Önsözünü okuduğunuz bu kitap ise Antalya’nın Kaş ilçesinde 20-22 Mayıs 2022 tarihinde düzenlediğimiz TAM 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde sunulan bildirilerin Türkçe ve İngilizce özetlerinden oluşuyor. Kongremizde; Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemli bir parçası olan Hong Kong’tan, Kamerun’dan, Sırbistan’dan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 60 bilim insanının katılımıyla 43 bildiri sunuldu. İtalya’dan, Filistin’den, Tayland’dan ve ülkemizin pek çok yerinden kayıtlı izleyiciler kongremizi takip etti. Kongremiz Kaş Belediyesi’nin katkılarıyla Kaş Kültür Evi’nde doğanın ve tarihin kucağında yüz yüze ve online olarak gerçekleştirildi. TAM Yayınları’nın ilk eseri olan bu kitabı bilim dünyasıyla buluştururken kongremizin ve belirlediğimiz amaçların hayata geçmesinde büyük emeği olan Toplumsal Araştırmalar Merkezi düşünce kuruluşumuzun mensuplarına ve Fikirbas Reklam Ajansı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, akademik birikime katkı sağlamış olmak temennisiyle iyi okumalar diliyorum

Prof. Dr. Mustafa Yılmaz
Kongre Başkanı

Ücretsiz

Bilgiler

Yayın Tarihi

20 Haziran 2022

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-0-9

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

110

Dosya Türü

PDFÜcretsiz İndir

TAMUSKON 2022 Tam Metin Bildiri Kitabı

Tam Metin Bildiri Kitabı (e-Kitap)

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi

Toplumsal Araştırmalar Merkezi (TAM) 2022 yılının başında evrensel kaideler etrafında şekillenmiş akademik hassasiyetlere sahip bilim insanları tarafından kuruldu. Türkçe’nin bilim dili olması hedefine katkı sunmak amacıyla yola çıkan Merkezimiz ilk günden itibaren, yılda iki kez yayınlanacak TAM Akademi adlı hakemli bir sosyal bilimler dergisi ve her yıl düzenlenecek TAM Kongreleriyle hedeflediği doğrultuda ülkemize, insanımıza, Türk dünyasına yol gösteren, yön veren, stratejik değerlendirmelerle karar mekanizmalarına katkı sunan ve ufuk açan bir misyonun temsilcisi olacağını deklare etti. Bu doğrultuda henüz bir yılını doldurmadan ilk ürünlerini bilim dünyasının beğenisine sundu.

TAM Akademi, Mayıs ve Kasım 2022 tarihli ilk iki sayısıyla okurlarıyla buluştu. Önsözünü okuduğunuz bu kitap ise Antalya’nın Kaş ilçesinde 20-22 Mayıs 2022 tarihinde düzenlediğimiz TAM 1. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde sunulan tebliğlerin içinden hakem sürecinin ardından kabul edilen bildiri tam metinlerinden oluşuyor. Kongremizde; Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemli bir parçası olan Hong Kong’tan, Kamerun’dan, Sırbistan’dan ve Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen 60 bilim insanının katılımıyla 43 bildiri sunuldu.

Bu kitapta bu bildirilerin yedisini tam metin olarak okuyabilecek, bildirilerin üzerindeki karekodlar aracılığıyla Youtube kanalımız youtube.com/@tamakademi üzerinden videolarını izleyebilecekseniz. TAM Yayınları’nın ikinci eseri olan bu kitabı bilim dünyasıyla buluştururken kongremizin ve belirlediğimiz amaçların hayata geçmesinde büyük emeği olan Toplumsal Araştırmalar Merkezi düşünce kuruluşumuzun mensuplarına ve Fikirbas Reklam Ajansı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, akademik birikime katkı sağlamış olmak temennisiyle iyi okumalar diliyorum.

Prof. Dr. Mustafa Yılmaz
Kongre Başkanı

Ücretsiz

Bilgiler

Yayın Tarihi

31 Aralık 2022

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-0-9

Dili

Türkçe

Sayfa Sayısı

194

Dosya Türü

PDF

 

Ücretsiz İndir