Bildiri Özetleri Kitapçığı (e-Kitap)

Toplumsal Araştırmalar Merkezi 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi

Toplumsal Araştırmalar Merkezi (TAM) 17-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında Antalya’nın Kaş ilçesinde bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Sosyal Bilimler Kongresi’yle akademiyi bir araya getiriyor. Okuduğunuz bu satırlar Türkçeyi yeniden bilim dili haline getirmek, evrensel bilgi birikimine katkıda bulunmak hedefleriyle yola çıkan düşünce kuruluşumuzun hem haklı gururunu hem de kongre boyunca sunulacak bildirileri ve gerçekleştirilecek etkinlikleri sizlerle paylaşmak için yazıldı. TAM 2022 yılının ocak ayında kuruldu ve o günden bu yana aralıksız yayınını devam ettirdiği TAM Akademi adlı akademik dergisiyle, düzenlediği sempozyumlarla ve düşünce kuruluşunun web sitesi www.toplumsalarastirmalarmerkezi.org da ele alınıp analiz edilen konularla bilim dünyasının içinde oldu. Tüm bunları yaparken yukarıda bahsettiğimiz ulvi amaçları hayata geçirmek dışında bir kaygısı olmadı, kâr amacı gütmeden kendinden çokça vererek yine sizlerle Kaş’ta TAM 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’yle bir araya geldi.

Bu yıl 12 oturumda gerçekleşen Kongre’ye; Amerika Birleşik Devletleri’nden, Hindistan’dan, Pakistan’dan, Kazakistan’dan katılan saygın bilim insanlarının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden bildirileriyle katılım sağlayan çok değerli akademisyenler oldu. Okumakta olduğunuz kongre özet kitapçığımızda 76 katılımcının hazırladığı 58 bildirinin Türkçe ve İngilizce özetleri yer alıyor. Bu yıl Pof. Dr. Cem Pekman, Prof. Dr. Poyraz Gürson ve Prof. Dr. İdil Sayımer kongrede çağrılı konuşmacı olarak sosyal bilimler alanında çok kıymetli değerlendirmelerde ve açıklamalarda bulundular. Yine Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gökhan Ekim genç akademisyen ve lisans üstü öğrencileriyle hem akademik katılım sağladılar hem de ülkemizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105. yıl dönümünde çok güzel bir konserle Kaş halkıyla buluştular. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle kongremiz çok değerli yönetmen Hacı Mehmet Duranoğlu’nun “Mondros Mütarekesi” başlıklı belgesel gösterimi ve “Atatürk: Bir Liderin Doğuşu” adlı belgesel söyleşisine sahne oldu.

 Bilimin, tarihin ve doğanın kucağında dopdolu geçen üç gün boyunca Kaş da gerçek bir bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapma fırsatı buldu. Bu vesileyle buradan bir kez daha kongremize ev sahipliği yapan Kaş halkına, Kaş Belediye Başkanı Erol Demirhan’a, Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren’e ve mülki amirlere düşünce kuruluşumuz adına çok teşekkür ediyorum.  En çok teşekkürü hak eden ise kuşkusuz bilişim uzmanı ve gazeteci Mustafa Çokyaşar ile öğretim görevlisi Ali Parim oldular, onlar olmasaydı bu kongre de olamazdı. Kongremize yüz yüze ve online katılan, destek veren bilim insanlarına ve yurttaşlarımıza çok teşekkür ediyor, geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız kongremizde sonraki seneler de Kaş’ta buluşmayı ümit ediyorum. Kongremizde sunulan bildirilerin videolarına TAM’ın YouTube kanalı üzerinden ulaşabilir, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek düşünce kuruluşumuzun etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz. Bilim dünyasına katkıda bulunmuş olmak dileğiyle herkese iyi okumalar diliyorum.

Prof. Dr. Mustafa Yılmaz
Kongre Başkanı

Ücretsiz

Bilgiler

Yayın Tarihi

5 Temmuz 2024

Yayınevi

TAM Yayınları

ISBN

978-605-73325-5-4

Dili

Türkçe, İngilizce

Sayfa Sayısı

186

Dosya Türü

PDF